Akpa Alüminyum, ALUTEAM bünyesinde yürütülen Alüminyum Yapı Sistemleri Test ve Eğitim Laboratuvarı (ASTEL) Projesi ile kurulacak sistem testleri laboratuvarının sponsorları arasına katıldı.

2018-2020 döneminde hayata geçirilen projenin tamamlanma sürecinde pek çok kurum ve kuruluş ile bir araya gelinerek çeşitli iş birlikleri gerçekleştirildi. Bu iş birlikleri kapsamında Akpa Alüminyum, Esenyurt Alkop Sanayi Sitesi içerisinde hizmete başlayan Alüminyum Yapı Sistemleri Test ve Eğitim Laboratuvarı (ASTEL) için lamine camlı giriş kapısı, jaluzili ara bölme ve ısı yalıtımlı seriden camlı pencere gönderimi ve montajı konuları ile sponsorlardan biri oldu.

 

ALUTEAM’den AKPA Alüminyum Ziyareti

ASTEL Projesi kapsamında iş birliği kurulan kuruluşlara bir seri ziyaret programı gerçekleştiren ALUTEAM’in duraklarından biri de AKPA Alüminyum oldu. Türkiye Alüminyum Sanayicileri Derneği (TALSAD) de bu ziyarette yerini aldı.

 

ASTEL Projesi’nin Alüminyum sanayicilerin ve cephe uygulamacılarının temel ihtiyaçlarını karşılayacak uluslararası standartlara uygun bir altyapının teşkili ve laboratuvardan elde edilecek verilerin genelleştirilerek ürün ve üretimin geliştirilmesi açısından önemli olduğunu vurgulayan Çalışkan; “Katma değeri yüksek ürünlerin ortaya çıkarılmasında fayda sağlayacak projeleri önemiyoruz.” dedi.

 

İş birliği neticesinde Talsad’ında eşlik ettiği bir ziyaret programı taraflarına düzenlendiğini belirten Çalışkan; “Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi adına hazırlanan teşekkür belgesi, ALUTEAM Müdürü Dr. Ebubekir Koç tarafından bize takdim edildi.  Alüminyumun mimari uygulama alanlarında yetkin ve deneyimli işgücünün yetiştirilmesi amacı taşıyan bu tarz projeleri önemsiyoruz. Bu projeye katkı sağlamış olmaktan dolayı gururluyuz.  Akpa Alüminyum olarak; öğrencilerin, öğretim elemanlarının ve sektörümüzün modern teknolojiden yararlanmasını sağlayacak faaliyetleri desteklemeyi sürdüreceğiz. “dedi.

 

Alüminyum Yapı Sistemleri Test ve Eğitim Laboratuvarı (ASTEL) Projesi Nedir?

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Alüminyum Test Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (ALUTEAM), Girişimci Alüminyum Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (GALSİAD), İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) ve Türkiye Alüminyum Sanayicileri Derneği (TALSAD) iş birliği ile İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen TR10/18/YMP/0038 kodlu Alüminyum Yapı Sistemleri Test ve Eğitim Laboratuvarı (ASTEL) Projesi ile alüminyum yapı sistemlerinin geliştirilmesi, sürdürülebilir bir sistem oluşturulması ve en önemlisi sektör kümelenmesinin sağlanması hedeflenmektedir. Aynı zamanda proje kapsamında kurulan “Cephe Akademi” bünyesinde yapılacak eğitimler ve yürütülecek test faaliyetleri sayesinde yapı sistemlerinde kullanılan diğer malzemeler (çelik, cam, polimer, vb.) ile ortak yapıların kurulması ve amaca yönelik katma değeri yüksek ürünlerin sanayicilerimiz ile üretilebilir hale gelmesi amaçlanmaktadır.