Teknoloji alanındaki gelişime önem veriyor ve öğrencilere destek olarak sürdürüyoruz.
Dünya’nın dört bir yanından katılan öğrencilerle gerçekleşen Gaziantep’teki TEKNOFEST İHA yarışmasında yer alan İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğrencilerinin geliştirdikleri İHA araçlarının sponsorluğunu üstlendik.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Saha Robotiği Laboratuvarı ve Robotik Kulübü üyelerinden oluşan ve danışmanlığını Dr. Öğr. Üyesi Haluk Bayram’ın yaptığı TEAM IMU FW takımı, TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması’nda Sabit Kanat kategorisinde 50 takım arasında 3. sırada yer aldı. Danışmanlığını Prof. Dr. Emine Can’ın yaptığı TEAM IMU takımı da aynı yarışmanın Döner Kanat kategorisinde 60 takım arasında 26. Sırada yer aldı.  Ve her iki takımda 15-20 Eylül tarihleri arasında Gaziantep Alleben Göleti’nde gerçekleşen yarışmada finalist olarak katılmayı başardı.

Sponsorluğunu üstlendiğimiz takım tarafından tasarlanıp, üretilen döner ve sabit kanatlı insansız hava araçları (İHA) yarışmada yerini aldı.  Yarışmada otonom yazılım sayesinde Görev 1 uçuşunu ilk denmesinde otonom kalkış, seyir uçuşu ve iniş yaparak başarılı şekilde gerçekleşmiştir.  İHA, Görev 2 uçuşunda ise geliştirilen hedef belirleme ve konumlandırma yazılımı ile hedef bölgenin tespitini yapmış ve su alma havuzundan gerekli miktarda suyu otonom olarak başarılı şekilde almayı başarmıştır.

Pist kalkışı ve pist inişi yapabilen sabit kanatlı İHA, yarışma esnasında sergilediği görev uçuşlarını, ortalama 15.6 m/s seyir hızında ve 60 dereceye kadar savrulma manevrasını stabil performansta gerçekleştirmiştir. Görev 1 uçuşu, geliştirilen yazılımlar vasıtasıyla otonom kalkış, seyir uçuşu ve iniş yaparak başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir. Görev 2 gereksinimleri doğrultusunda takım tarafından geliştirilen yazılımlar sayesinde İHA, hedef tespiti, hedef konumlandırması ve belirlenen alana faydalı yük bırakma görevlerini yerine getirdi.

(Team IMU: Ferdi Dumandağ, Furkan Soydaş, Furkan Sarıyıldız, Hilal Nur Havadır; Team IMU FW: Buğra Büyükarslan, Mustafa Şahan, Umut Dumandağ, Suat Bozkurt, Uğur Yılmaz)