Akpa Alüminyum konforu artıran çözümler sunuyor

Akpa Alüminyum Proje ve Ar-Ge Müdürü Mehmet Ali Uzun, hem tasarım hem de ürün kalitesi anlamında iyi bir noktada olduklarını belirterek, “Projelerin ihtiyaçlarına uygun tasarımlar geliştirerek konforu artıran çözümler üretiyoruz” dedi

 

1986 yılında İstanbul Çağlayan’da Aksesuar Pazarlama ile sektöre giren Akpa, inşaat sektöründeki büyümeye bağlı olarak ilerleyen yıllarda üretim yapma kararı aldı. 1995 yılında ilk fabrikasını Gebze’de kuran Akpa Alüminyum, 2003 yılında Sakarya’daki yeni fabrikasına taşındı. Sakarya Hendek’te 105 dönümlük alan içerisinde yer alan fabrikada 6 ekstrüzyon hattı ile üretim yapan firma, 2 yıl içerisinde 2 ekstrüzyon hattı daha ekleyerek hat sayısını 8’e çıkaracak. 800 kişiyi istihdam eden Akpa Alüminyum, iç piyasada 60 bayi ile Türkiye’nin her noktasına ulaşırken Avrupa, Afrika, Orta Asya, Balkanlar ve Rus cumhuriyetleri ağırlıklı olmak üzere 50’den fazla ülkeye ihracat yapıyor.

Kendi korunu üreten tek marka

Yanmaz sınıfı ürünlerinde çok iddialı olduklarını, alüminyumda ise sektördeki önemli oyunculardan biri olduklarını ifade eden Akpa Alüminyum Proje ve Ar-Ge Müdürü Mehmet Ali Uzun, “Dikey boya, eloksal, dökümhane ve kalıphanesi ile üretim yapan bir firmayız. Kompozit panelde yılda 450 bin metrekare üretim kapasitesine sahibiz. Türkiye’de kendi korunu hazırlayan tek firmayız. Hammaddeyi kor haline getirip çift katlı tek levha halinde üretimden çıkarıyoruz. Yanmaz sınıfı ürünler, daha çok hava limanları yüksek katlı binalarda tercih ediliyor” dedi

Alüminyum altın çağını yaşıyor

“Alüminyumda ortalama 3 bin ton satış ile Türkiye’deki öncü firmalardan biriyiz” diyen Uzun, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ürünlerimizin yüzde 60’ını iç pazarda satıyor, yüzde 40’ını ihraç ediyoruz. Yurt içinde çok ciddi bir pazarlama ağı oluşturduk. Ülke genelinde bayilerimiz hizmet veriyor. Alüminyum ihracatında ilk 500 firma içerisindeyiz. Son yıllarda alüminyuma çok ciddi bir talep var. Alüminyum altın çağlarını yaşıyor. Avrupa’nın Türkiye’yi beklediğini biliyoruz. Türkiye’nin lojistik avantajı ve döviz farkından dolayı fiyatlar uygun olduğu için Avrupa’dan çok büyük talep görüyor. Bu talebi Türkiye şu anda karşılayamıyor. Hızlı yatırımlar bekleniyor.”

Projelerin ihtiyaçlarını belirliyoruz

Ar-Ge ekibi olarak projelerin ihtiyaçlarını doğrudan karşılayan bir hizmet sunduklarını belirten Uzun, “Bayilerimizle çözüm ortağı olarak çalışıyoruz. Bayilerimizin teklif vereceği projelerin tüm ihtiyaçlarını belirliyoruz. Tasarım ve projelendirmesini yaparak konforu artıran çözümler sunuyoruz. Müşterilerimizi en doğru şekilde yönlendiriyoruz. Bayilerimiz de bu çalışmaya bağlı olarak doğru fiyat veriyor. Hem tasarımın hem de ürün kalitesinin arkasında duruyoruz” ifadelerini kullandı.

Yeni ürünler yılsonunda tanıtılacak

Her bölge için ayrı çalışma yürüttüklerini ve bölgelere özel sistemler geliştirdiklerini söyleyen Uzun, Ege Bölgesi için önümüzdeki aylarda iki sistem sunacaklarını ifade etti. Isı yalıtımı sağlayan ve konforu artıran uzun vadeli dayanımı olan özel sistemler olduğunu belirten Uzun, “Mevcut pencere, cephe ve sürme sistemlerinde yenilikler yaptık. Hem yalıtım değerleri, hem konforu ve hem de tasarımı ile ön plana çıkan yeni ofis bölmeler ve sürmeler tasarladık. Yılsonuna doğru bu ürünleri tanıtacağız” dedi.

Çevreye duyarlı bir üretici

Akpa Kurumsal İletişim Uzmanı Esra Çaka ise geri dönüşümün Akpa’nın önem verdiği çevresel konuların başında geldiğini ifade etti. Çaka “ Sıfır Atık Yönetim Sistemiyle birlikte, proses sonucu oluşan atıklarımızı kaynağında ayrı topluyor ve en uygun şekilde değerlendirilmesini sağlıyoruz. Eloksal tesisimizde oluşan atık suları , Endüstriyel atık su arıtma tesisinde çevreye zarar vermeyecek düzeyde arıtıyor ve scrubber sistemiyle gaz salınımını kontrol altına alıyoruz. ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi sayesinde planlı ve istikrarlı çalışarak çevreye duyarlı bir tesis oluşturuyor ve ‘ Daha az tüket, yeniden kullan, geri dönüştür ‘ ilkelerini benimsiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sürdürülebilir başarı

Çaka, kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ile toplumsal kalkınmaya destek olmayı hedeflediklerini söyledi. Sürdürülebilirliği iş süreçleri odağında tuttuklarını ifade eden Çaka,“Paydaşlarımızla, çalışanlarımızla ve tedarikçilerimizle sürdürülebilir bir başarı için elimizden geleni yapıyoruz. ISO ilk 500’de yer almayı başaran üretici bir firma olarak bu yıl 35. yılımızda yaşanabilir bir gelecek için sosyal sorumluluk projelerimizi sürdürmeye de devam edeceğiz.  “Daha İyi Bir Gelecek İçin” teması adı altında bayilerimiz adına fidan bağışı gerçekleştirdik. Ayrıca yıl sonuna doğru ürettiğimiz her ton başına bir fidan bağışı gerçekleştirerek çevreye duyarlılığımızı sürdürmüş olacağız.  Hatıra ormanı oluşturulması adına anlaşmamızı da tamamlamak üzereyiz” dedi.