Dünya’nın ve Türkiye’nin lider Alüminyum profil ve kompozit panel üreticilerinden biri olan Akpa Alüminyum, hizmet verdiği sektörlerin güvendiği çözüm ortağı olan bir firma olarak karşımıza çıkıyor. Alüminyum profil ve kompozit panel üreticisi olan Akpa Alüminyum 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirerek, Türkiye’nin ihracat ihtiyacının karşılanmasında önemli role sahiptir. Akpa Alüminyum Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih ÇALIŞKAN alüminyum sektörünü değerlendirdi.

  • Firmanızın faaliyetleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Alüminyum Mimari Sistemler diye nitelendirdiğimiz kapı-pencere sistemleri, cephe sistemleri, katlanır kapı ve sürme sistemler, ofis bölme sistemleri, dış mekan çözümlerine ait sistemler olan  katlanabilir ısı camlı cam balkon sistemleri, giyotin sürme sistemler, panjur sistemleri  ve hafiflik, estetik görünüş, hızlı ve kolay montaj, yüksek ses ve ısı izolasyonu, çok çeşitli renk ve esnek proje uygulanabilirliği en belirgin özelliklerinden olan alüminyum kompozit panel üretimi ile faaliyet gösteriyoruz.

  • 2021 yılı sizler için nasıl ilerliyor?

Bugün dünyanın her yerine güvenle ulaşan ve ana faaliyet alanımız olan alüminyum profil ürünlerimiz ve alüminyum kompozit panel markalarımız ve alüminyum aksesuarlarımızın tüm süreçleri; Çağlayan’da yer alan merkezimizde ve onunla tam entegre çalışan 105.000m2 alan üzerine kurulu tesisimiz ile 2 noktadan yürütülüyor.

Büyüme İvmemiz 2021’de de devam edecek”

 5 yıl önce başlattığımız büyüme stratejisindeki hedeflerimizi adım adım yerine getirdiğimizi görüyoruz. Büyüme rakamlarımıza baktığımızda ivme kazandığımızı görüyoruz.  Alüminyum ekstrüzyon konusunda 2019 yılında başlayan büyüme ivmemiz, 2021’de de devam ediyor. Sektörde büyüme nedeni olarak yapı sektörü için ürettiğimiz yeni ürünlerin uygulayıcılar ve kullanıcılar tarafından tam not almasını gösterebilirim. Hedeflerimizi adım adım gerçekleştiriyor olmaktan mutluyuz.

  • Sektörün genelinde ihracata yönelik bir odaklanma mevcut. Siz şirket olarak bu konuyu nasıl ele alıyorsunuz?

Yurt dışında büyüme ve global bir marka olma stratejimiz doğrultusunda yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Avrupa odağımızı korumaya devam ederken, Kuzey Amerika’daki faaliyetlerimizi de güçlendirmeyi hedefliyoruz. Varlık gösterdiğimiz dış pazarlara daha fazla odaklanıp, pazardaki bilinirliğimizi daha da arttırmayı hedefliyoruz.  Güvenilirlik, esneklik ve yenilikçilik ilkelerine sıkı sıkıya bağlı olmamız ve müşteri odaklı çalışma anlayışımız sayesinde bugün 5 kıtada 50 den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz.

Akpa Alüminyum olarak, Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu arasında yer aldığımızı ifade edebiliriz.  Ayrıca 2004 yılından beri Türkiye’nin En Çok İhracat Yapan İlk 1000 Firması arasında yer alıyoruz.

  • Müşteri beklentilerine paralel olarak değişen ürün ve hizmet modellerinde ana stratejinizi neye dayandırıyorsunuz?

Küresel rekabetteki gücümüzü korumanın ve sürdürülebilir bir büyüme yakalamanın ön koşullarından biri de kuşkusuz teknolojiyi doğru ve etkin şekilde kullanmaktan, dijital dönüşümü sağlayabilmekten geçiyor. Akpa Alüminyum olarak bizler de bu bilinçle, tüm dünyada yaşanan teknolojik gelişmeleri yakından takip etmenin yanı sıra, sektörümüzle ilgili yeni üretim yöntemleri geliştirme noktasında da yoğun bir çaba sarf ediyoruz.

Teknolojik yatırımlarımızla üretimin hızında, kalitesinde, verimliliğinde artış sağlamayı başarıyoruz. Alüminyum sektöründe markalaşmanın yolunun ar-ge ve inovasyondan geçtiğinin hep farkındaydık. Yaptığımız tüm işlere uzun dönemli bir perspektiften bakarak ilerlediğimiz yolda, ülkemiz ekonomisine katkı sağladığımız üretim ile sağlanan başarıyı da sürekli güçlendirerek geleceğe taşıyoruz.

  • Yatırım planlarınız içerisinde yakın zamanda hayata geçireceğiniz projeler var mı?

Fabrikamız teknolojisi ve kapasitesiyle modern bir donanıma sahip. 105 000 m² alan üzerine kurulu; 42 000 ton/yıl kapasiteli, 6 adet ekstrüzyon pres, 30 000 ton/yıl kapasiteli eloksal tesis,15 000 ton/yıl kapasiteli dikey toz boya tesisi,1500 ton/yıl kapasiteli ahşap transfer boya ünitesi,4.500.000 m²/yıl Alüminyum kompozit panel üretim tesisi olmak üzere Sakarya’da üretim gerçekleştiriyoruz.

Akpa Alüminyum olarak; bu yıl yeni yatırım için çalışmalarımızı başlattık.  Üretimde  yıllık 15.000 ton  kapasiteyle çalışan boya tesisine ilave olarak, yıllık 25.000 ton kapasite ile çalışabilecek yeni boya tesisi için çalışmalarımız devam ediyor.

8.100 mm maksimum uzunlukta ve 90kg/adet profil boyayabilme özelliğine sahip olacak yeni boya tesisinin 2021 yılının ikinci çeyreğinde faaliyete başlamasını planlanıyoruz. Yenilikçi olma becerisi, marka değeri, pazarlama ve iletişim yetenekleri ile Akpa Alüminyum çok özel bir konuma sahip. İş ortaklarımızla birlikte yol aldığımız bu yolculukta bu gücümüzün farkındayız, birlikte güçlüyüz.

  • Son olarak eklemek istedikleriniz?

Hep birlikte üretmemiz, gelecek için çok çalışmamız ve bunu yaparken de sürdürülebilirliğe dayalı bir anlayış ile hareket etmemiz gerektiğini biliyoruz.

Pandemi süreci, sürdürülebilirliğin ne kadar kritik öneme sahip olduğunu tüm dünyaya bir kez daha göstermiş oldu. Daha iyi bir gelecek için üzerimize düşen sorumluluğun bilincindeyiz. Bu doğrultuda çalışmalarımızı geliştirmeyi ve paydaşlarımızın beklentilerini en iyi şekilde karşılamak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Akpa Alüminyum olarak bu yıl sektörde 35. yılımızı kutluyoruz.

35.yıl dönümümüzde; enerji ve su kaynaklarını korumak ve çevre üzerindeki etkilerini asgari seviyeye indirmek için yenilikçi yöntemler bulmayı; çalışanlarımıza mükemmel bir çalışma ortamı sağlamayı; faaliyet gösterdiğimiz yerlere saygı göstererek onları desteklemeyi, insana ve doğaya yatırım yapmayı vaat ediyoruz. Dünya standartlarında üretim kalitesi ve ürün çeşitliliğine sahip ürünlerle yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz.  Çalışanlarımız, tedarikçilerimiz ve bayilerimizden oluşan büyük bir aileye sahibiz. Geçmiş yıllarda gerçekleştirdiğimiz ve başlattığımız yatırımlar, köklü geçmişimizi daha güçlü bir şekilde geleceğe taşıyor.