Çalışkan ailesi, 1980’lerin sonunda 24  m²’lik bir dükkanda alüminyum ve pvc aksesuar satışı gerçekleştirerek ticaret hayatına adım attı.

Bugünkü Akpa Alüminyum’a doğru ilk adım sayılan bu küçük işyeri, tıpkı küçük bir arı topluluğu gibi yılmadan, çok çalışarak yavaş yavaş büyümeyi ve hep daha iyisini yapmayı hedefledi. Hedef, hızla kovanı çoğaltmaktı.

İlham veren girişimcilik hikâyesine sahip olan Akpa Alüminyum, plastik ve alüminyum aksesuarlarının satışıyla yükselişe geçtiği anda; babadan miras olan girişimcilik ruhu ile hareket etmeyi başardı ve 1992 yılında plastik fabrikasını satın aldı. İşte bu tarih aynı zamanda Akpa Alüminyum’un üretici bir firma olarak doğuşunu simgelemektedir.

Akpa Alüminyum, en iyi balı üretmek için emek veren arı misali, çok çalışıp; sunduğu hizmeti ve ürettiği ürün gamını daha da genişletti. Yaptığı yatırımlarla üretim gücünü arttırdı.

Küçük bir petekten oluşan fidan, zamanla ulu bir çınar haline gelmişti. Gölgesindekilere güven, sadakat, huzur veren; köklü, ulu bir çınar ağacı misali.

Çınar ağacına benzeyen peteklerden sızan ballar, tıpkı bir okyanus misali dipsiz, sonsuz, herkesi kucaklayan limitsiz bir dünya oldu. Böylelikle dünyaya alüminyum profil üreten teknoloji, minik bir arı topluluğundan derin bir okyanus haline geldi.

Hayat, okyanus gibi uçsuz bucaksız bir derya. Geleceği öngörmesi, çözüm odaklı yaklaşımı, hep birlikte daha iyisini yapma inancı ile Akpa Alüminyum bu deryada ayakta kalabilmekte; okyanusun akıntısı misali, hayata yön veren bir marka olma özelliği taşımaktadır.

Köklü altyapısını geleceğe taşıyacak şekilde yapılandıran Akpa Alüminyum, tıpkı bir çınar ağacı gibi yıkılmayan, sağlam, kendinden emin adımlarla, üretmeye, Türkiye ekonomisine katkıda bulunarak geleceği şekillendirmeye devam etmektedir.